ניתוח זעיר פולשני בסיוע רובוט

מהו ניתוח באמצעות רובוט?

יכולות המחשוב המתקדמות, הראיה המשופרת וכלי העבודה המדויקים, מאפשרים לבצע את הניתוח בדיוק רב עם נזק מינימלי לרקמות סמוכות.

כל הדברים הללו מתורגמים ל:

-החלמה מהירה ושחרור מהיר מביה"ח.

-כאב מופחת לאחר הניתוח.

-דימום מופחת בניתוח.

-צלקות קטנות יותר.

-שיעור זיהומים נמוך יותר. 

עותק של עותק של עותק של עותק של עותק של

ניתוח זעיר פולשני בסיוע רובוט מתבצע באמצעות מספר חתכים קטנים (8-12 מ״מ) על פני הבטן. מדובר בניתוח המתבצע על ידי מנתח שהוכשר בכירורגיה רובוטית, המשתמש במערכת מחשוב מתקדמת ובזרועות רובוטיות לצורך ביצוע הניתוח. שם המערכת הוא da Vinci. אנו משתמשים בביה״ח שערי-צדק, בדגם החדיש ביותר של המכשיר, דגם ה- XI.

יתרונות מערכת המחשוב:

מערכת המחשב שנמצאת ביני ובין המנותחת, מאפשרת לשלב טכנולוגיות חדשות בניתוח כמו מערכת לזיהוי בלוטות לימפה ובכך מאפשרת דיוק רב יותר בניתוח ופחות סיבוכים. בעתיד מערכת המחשוב תוכל לסייע בתחומים רבים נוספים כמו זיהוי תאי גידול, התראה בפני סיכונים בניתוח כמו פגיעה באיבר חשוב או כלי דם ועוד.

המערכת האופטית בה משתמשים מאפשרת ראיית תלת מימד (בניגוד ללפרוסקופיה רגילה, שם הראיה היא דו-מימדית) וכן היא מאפשרת הגדלה ניכרת וזיהוי מבנים אנטומיים בקלות.

הכלים בהם משתמשים הם קטנים מאוד באופן יחסי עם יכולת תנועה של 7 דרגות חופש, בניגוד לכף היד האנושית שיכולה לנוע לארבעה כיוונים בלבד  (למעלה, למטה, ימינה ושמאלה). למערכת המחשוב יכולת לייצב את זרועות הרובוט.

מהו תהליך הסמכה נדרש? 

תהליך ההכשרה שלי כלל שנתיים בהן ניתחתי באמצעות הרובוט מאות מקרים של נשים עם סרטן רירית הרחם, סרטן השחלה וסרטן צוואר הרחם במסגרת מסלול הכשרת התמחות-העל בגינקואונקולוגיה של אוניברסיטת מקגיל. ביה"ח היהודי במונטריאול , שהוא אחד משני המרכזים בהם הוכשרתי, נחשב לאחד המרכזים המובילים בעולם בכירורגיה גינקואונקולוגית רובוטית, עם ניסיון של למעלה מ 2000 ניתוחי רובוט אונקולוגיים, תחת ניהולו של פרופ' וולטר גוטליב, מהחלוצים והמובילים בתחום בעולם (בתמונה משמאל).

למי מתאים הרובוט?

לאחר תהליך ההרדמה, אבצע מספר חתכים קטנים בדופן הבטן (5-6 חתכים).  השלב הראשון יהיה הכנסת מצלמה לחלל הבטן, מילוי חלל הבטן בגז כך שניתן יהיה לראות את איברי האגן וסקירה של האיברים השונים. השלב הבא הוא הכנסת כלי הניתוח דרך החתכים הקטנים וחיבורם לזרועות הרובוט. חשוב להבין, שהרובוט איננו מבצע את הניתוח. זרועות הרובוט נשלטות על ידי המנתח בלבד במהלך הניתוח. בסוף הניתוח הרחם וכל רקמה אחרת מוצאים מחוץ לחלל הבטן דרך הנרתיק והחלק העליון של הנרתיק נתפר.

באופן כללי, קיימים הרבה פחות סיבוכים בניתוח רובוטי בהשוואה לניתוח בגישה פתוחה. בכל אופן, בכל ניתוח קיים סיכון מסוים לסיבוכים. הסיבוכים האפשריים בניתוח רובוטי:

"פגיעה באיברים סמוכים (פחות מ- 2% כאשר הניתוח מבוצע ע"י מנתח מנוסה)". "תסחיף ריאתי או פקקת ורידים באחד מוורידי הרגליים

(פחות מ- 2% כאשר הניתוח מבוצע ע"י מנתח מנוסה)". "זיהום חמור

(פחות מ- 2% כאשר הניתוח מבוצע ע"י מנתח מנוסה)". "דימום (כמות הדימום הממוצעת בכריתת רחם בגישה רובוטית בסביבות 20 מ״ל)". 

"סיבוכי הרדמה (פחות מ-1%)".

פרופסור וולטר גוטליב