טיפול מכוון מטרה

עם מינימום תופעות לוואי!

הכירורגיה האונקולוגית והטיפולים התרופתיים הופכים בשנים האחרונות להיות מדויקים וממוקדים יותר. כריתה מקסימלית של הגידול, תוך פגיעה משמעותית באיברים סמוכים ויצירת תחלואה משמעותית

ללא ערך מוסף מבחינת שרידות היא דבר שאינו מתקבל על הדעת בשנים האחרונות.

ניתוח אישה עם סרטן השחלה

הגישה והתרופות:

גישה זעיר פולשנית, עם החלמה מהירה, תוך כדי פגיעה מדויקת בתאי

הגידול בלבד ותפירת טיפול תרופתי מותאם למאפייני הגידול, עם מינימום תופעות לוואי היא המפתח לשיפור השרידות ואיכות החיים של החולות בממאירויות של מערכת המין הנשית.

תרופות מעכבות האנזים  PARP (לינפרזה):

BRCA1/2 וכן PALB2 הם דוגמאות לגנים המקודדים לחלבונים, החשובים לתיקון שברים בגדילי ה- DNA. (שייכים לקבוצת ה- Homologue Recombinational repair genes). תרופות אלו מעכבות את האנזים PARP ובכך מביאות ליצירת שברים ב- DNA. תאי סרטן ללא מערכת תיקון ראויה (למשל, נשים עם נשאות ל BRCA או גידולים בהם קיימת מוטציה בגן ל BRCA) יתקשו לתקן את נזקי ה DNA וימותו לאחר הטיפול במעכבי PARP.

תרופות מעכבות האנזים PARP ניתנות כטיפול פומי והוכחו כיעילות בהפחתת הסיכון לחזרת סרטן השחלה לאחר הטיפול בנשים נשאיות ל BRCA או בכל גידול עם מוטציות מסוג Homologue Recombination -HRD, בנשים שהגיבו לטיפול בפלטין. תופעות הלוואי העיקריות הן אי נוחות בטנית, עייפות ותופעות לוואי המטולוגיות, המצריכות מעקב ס״ד תוך כדי הטיפול.

תרופות אימונותרפיות 
(Pembrolizumab/קיטרודה)

תרופת נוגדן כנגד programmed cell death ligand 1 -PD-L1.

הנטרול של קולטן זה המצוי על גבי תאי הגידול, מאפשר לתאי מערכת

החיסון של הגוף לזהות את תאי הגידול כזרים ולהשמידם.

 

תרופה זו נמצאה יעילה יותר בקרב נשים עם סרטן רירית הרחם,

צוואר הרחם והעריה שלא הגיבוי לטיפולים אחרים, עם מאפיינים

מולקולריים מאוד מסוימים(MSI-Microsatelite instability).

התגובה לטיפול מסוג זה יכולה להיות דרמטית, אם כי אין ברשותנו מספיק כלים לנבא היום כיצד כל חולה תגיב. מצד שני תופעות הלוואי יכולות להיות קשות ומגוונות. תרופה זו יכולה לחקות כל מחלה אוטואימונית שהיא ומצריכה מעקב צמוד.

תרופות מעכבות אנגיוגנזיס  Bevacizumab/Avastin 

גידולים סרטניים עשירים בכלי דם הנחוצים להתפתחותם.

תרופה זו פועלת לעצירת התפתחות כלי דם בגידול הסרטני.

אווסטין ניתנת בעירוי לווריד, בדרך כלל בשילוב עם כימותרפיה ולאחר מכן יכולה להינתן באופן בלעדי. תרופה זו נמצאה יעילה בעיקר בנשים עם סרטן שחלה ומיימת, אם כי לא הוכחה כמשפרת הישרדות בצורה משמעותית.

דוקטור קוגן במעקב אחרי ניתוח סרטן השחלה