כריתת רחם

כריתת רחם בגישה זעיר פולשנית

מערכת הרביה הנשית

איברי מערכת הרביה ממוקמים בחלל הבטן ומכוסים בשכבת שומן הנקראת אומנטום, מעי דק ושלפוחית השתן שקדמית לרחם. איברים אלו מוגנים ע״י האגן.

איברי המערכת: נרתיק, צוואר הרחם, רחם, שחלות, חצוצרות.

בלוטות לימפה: גופים קטנים, משמשים כחלק ממערכת החיסון, נמצאים בסמוך לכלי הדם הגדולים באגן ובחלל הבטן.

הסיבות הנפוצות לכריתת רחם

דמם רחמי מוגבר בעת המחזור החודשי, רחם שרירני, אנדומטריוזיס,

כאב אגן כרוני, צניחת רחם, מסה אגנית, סרטן או מצב טרום סרטני.

  

אילו סוגים של כריתת רחם קיימים?

-כריתת רחם מלאה- פירושו כריתת רחם יחד עם צוואר הרחם בשלמותו.


-כריתת רחם לא מלאה (subtotal)- כריתת הרחם ללא צוואר הרחם. ניתוח נדיר מאוד בהקשר לסרטן שכמעט ולא מבוצע בהקשר זה.

-כריתת רחם וחצוצרות – כריתת רחם, צוואר הרחם בשלמותו וחצוצרות.

​-כריתת רחם רדיקלית – כריתת רחם וצוואר הרחם יחד עם רקמה משני צידי הרחם (פרמטריה) וכן כריתת חלקו העליון של הנרתיק.

לרוב מתבצעת בניתוח לצורך סרטן צוואר הרחם או במקרים של מסה אגנית ממוקמת בצידי הרחם שמחייבת ניתוח זה כדי להוציאה בשלמותה.

מהו ניתוח בסיוע רובוט? 

הכניסה לחלל הבטן תבוצע באופן דומה ללפרוסקופיה. לאחר הסתכלות על האיברים בחלל הבטן וקיבוע זרועות הרובוט והמצלמה בתוך חלל הבטן, אבצע את הניתוח בעודי יושב בקונסולת המנתח בסמוך למיטת החולה. הניתוח מבוצע על ידי ולא ע״י הרובוט בניגוד למה שניתן לחשוב בטעות. קונסולת הרובוט כוללת בתוכה מערכת מחשוב מתקדמת שמאפשרת: 

-ראיה תלת מימדית ובהגדלה ניכרת.

-מערכת שמייצבת את תנועות המנתח.

-מערכת אופטית מיוחדת שניתנת להפעלה בזמן הניתוח ומאפשרת לראות את בלוטות הלימפה אותן ברצוני לכרות מודגשות בירוק על רקע שחור לבן ובכך מאפשרת הוצאה של בלוטות הכרחיות בלבד.

-זרועות הרובוט מאפשרות הרמה של דופן הבטן ובכך מאפשרות להקטין משמעותית את הלחץ התוך בטני בניתוח. זהו יתרון עצום לחולות בעלות עודף משקל.

-בעתיד מערכת מחשוב זו תכלול אפשרויות נוספות שנועדו לסייע למנתח הטוב ביותר להקטין את שיעור הסיבוכים ולהגיע לרמת דיוק גבוהה ככל האפשר.  

ההחלמה מניתוח רובוטי היא מהירה מאוד, ללא קשר למשקל ולגיל החולה. תוכלי להשתחרר לביתך ביום הניתוח (אם בוצע בשעות הבוקר) או למחרת בבוקר. מרבית המטופלות נדהמות מהעדר הכאבים ומיכולתן להתהלך כמה שעות לאחר הניתוח בכוחות עצמן. תוכלי לחזור לתפקוד מלא תוך 7-14 יום.

מהו ניתוח בגישה זעיר פולשנית? 

מדובר בעוד דרך לבצע את הניתוח. בניתוח בגישה זו יבוצעו מספר חתכים קטנים (לרוב 4-5) בגודל של 8-12 מ"מ על פני הבטן במקום חתך אחד ארוך. באופן כללי, ניתוח בשיטה זו מבטיח החלמה מהירה, כאב ותחלואה מופחתת באופן משמעותי, אשפוז קצר בהרבה בהשוואה לניתוח בגישה פתוחה ותוצאות קוסמטיות טובות יותר.

 

מהי לפרוסקופיה?

הניתוח יחל בהחדרת מצלמה לחלל הבטן ומילוי חלל הבטן בגז, בכדי שניתן יהיה לראות את איברי הבטן השונים וכדי לייצר מרחב עבודה בחלל הבטן. השלב הבא הוא סקירה של חלל הבטן והסתכלות על האיברים הפנימיים בכדי לתכנן את המשך הניתוח בהתאם.

 

לאחר מכן, אבצע מספר חתכים קטנים על פני הבטן, דרכם אוכל להשתמש בכלי הניתוח השונים ולדגום רקמות שונות. הרחם יוצא דרך חתך בנרתיק.

מערכת הרובוט דה-וינצ׳י XI 

וארבעת זרועותיה

למי מתאים הרובוט?

בעיקרון לכולן. פלטפורמה בה יש מחשב בין המנתח לבין החולה המשמש כאמצעי בקרה נוסף ומספק אמצעי עזר כגון ראיה משופרת, מנגנון לזיהוי רקמת היעד להוצאה בניתוח (המקבילה לראיית לילה), מנגנון המאפשר דיוק בתנועות עדינות יכול רק להועיל לכולם.

משיקולי תקציב, נכון להיום התעדוף לניתוח מסוג זה הוא למקרים המורכבים יותר כמו: עודף משקל ניכר, רחם גדול, צורך בכריתה רדיקלית בגידולים של צוואר הרחם עד 2 ס"מ, מקרים לאחר טיפול כימותרפי, נשים בגיל מתקדם.

שאלות ותשובות שלפני הניתוח

האם מומלצת פעילות גופנית לפני הניתוח?


פעילות גופנית סדירה תשפר משמעותית את תהליך ההחלמה שלך. אם את כבר מתעמלת, פשוט תמשיכי. אם את לא, התחילי בהדרגתיות לשלב פעילות גופנית קלה בחיי היומיום שלך. פעילות כזו לא צריכה להיות מאומצת כלל. 15 דקות הליכה עדיפים בהרבה על העדר פעילות.
מה לגבי הפסקת עישון ואלכוהול?


אם את מעשנת, מומלץ מאוד שתפסיקי לפני הניתוח. אנא פני לרופא המשפחה שלך לצורך עזרה בנושא. צריכת אלכוהול : אין לצרוך כל משקה אלכוהולי 24 שעות לפני הניתוח מאחר שאלכוהול עלול לשנות את יעילותן של חלק מתרופות ההרדמה שניתנות בניתוח.
רחצה לילה לפני ובוקר אחרי?


רחצה - לילה לפני הניתוח: רחצה רגילה לילה לפני הניתוח עשויה להפחית את שיעור הזיהומים בניתוח. השתמשי בסבון רגיל ושמפו. סבני את גופך בספוג חדש כשאת מתחילה מאזור הצוואר וממשיכה כלפי מטה, מבלי לשכוח את הטבור. הקפידי ללבוש בגדים נקיים. רחצה בבוקר הניתוח: השתמשי בספוג חדש, סבון רגיל ושמפו למקלחת רגילה. אל תשתמשי בתחליבי גוף שונים, בושם ותכשיטי גוף כמו עגילים וכד. הימנעי מלגלח את איזור הניתוח.
מהי התזונה המומלצת לפני הניתוח?


1. לילה לפני הניתוח: ניתן לאכול ולשתות כרגיל עד חצות. שתי משקה ממותק (מיץ צלול בלבד) במהלך הערב. 3-4 כוסות. שתי את המשקה במהלך 10 דקות. לאחר חצות ניתן לשתות מים או מיץ צלול. 2. בבוקר הניתוח: אין לאכול. שעתיים לפני הניתוח, שתי 2 כוסות מיץ צלול במשך 10 דקות. אין לשתות בשעתיים שלפני הניתוח.

שאלות ותשובות תהליך הניתוח ולאחריו

בחדר הניתוח...


בחדר הניתוח תפגשי אותי, את המרדים ואחות חדר ניתוח. בחדר הניתוח עצמו נוודא שוב שמהלך הדברים ברור לך ולכל הצוות הרפואי וכל שאלותיך נענו לפני שנעבור להרדמה.
מה קורה לאחר הניתוח - בחדר ההתאוששות?


לאחר הניתוח - ​בחדר ההתאוששות: תתעוררי בחדר ההתאוששות, בו תשהי מספר שעות. ייתכן ועדיין תהי מחוברת לעירוי נוזלים/תרופות וכן למסכת חמצן בעת השהות שם. צוות האחיות ינטר את המדדים החיוניים כמו דופק ול״ד לעיתים קרובות יחסית, ישאל אותך לגבי עוצמת הכאב ויוודא שאת חשה בטוב.
מה קורה במחלקה?


לאחר התאוששות תועברי לחדרך במחלקת נשים. שם משפחתך תוכל לבקר.
מהי חשיבות איזון כאב לאחר הניתוח?


איזון כאב חשוב מאוד להחלמה מהסיבות הבאות:

-כשאת נינוחה את נושמת טוב יותר.

-התנועתיות טובה יותר ללא כאב.

-השינה משתפרת.

-התזונה משתפרת.

-כתוצאה מכל הגורמים הללו ההחלמה טובה יותר.

צוות האחיות יבקש ממך לדרג את עוצמת הכאב במדרג של 0 עד 10. (0 משמעותו ללא כאב, 10 משמעותו הכאב הכי חזק שידעת מעולם) בכל עת שתחושי כאב אנא הודיעי לצוות האחיות שיעזור לך באיזון הכאב. המטרה היא עוצמת כאב פחותה מ 4/10.
מהי הפעילות הגופנית המומלצת לאחר הניתוח?


תנועתיות לאחר הניתוח, מוקדם ככל האפשר לאחר הניתוח, גם אם בתוך המיטה, חשובה מאוד למניעת דלקת ריאות, קרישיות יתר וחולשת שרירים. תרגילי רגליים- משפרים את זרימת הדם לגפיים ומהם. סובבי את כפות רגלייך 4-5 פעמים לכל כיוון, אחת לחצי שעה. בנוסף קרבי את הבהונות והרחיקי אותם מגופך אחת לחצי שעה.

הדרכה:

1. סובבי את כפות הרגליים.

2. כופפי ופשטי את כפות הרגליים והבהונות.

3. מתחי את הרגליים כלפי מטה.

4. תרגילי נשימה - השתמשי ב inspirometer שמאפשר לך לנשום עמוקות ובכך למנוע סיבוכים ריאתיים. צוות המחלקה ידריך אותך כיצד להשתמש. חזרי על התרגיל 10 פעמים אחת לשעה.​​
מהם היעדים שלך ליום הניתוח?


שבי על כסא עם או ללא עזרת הצוות. איכלי תזונה רגילה. לעיסת מסטיק במשך כ-30 דקות משפרת את תנועתיות המעי לאחר הניתוח ומומלצת מאוד. הקפידי על תרגילי רגליים כמפורט מעלה, הקפידי על תרגילי נשימה כמפורט מעלה. הקטטר הפולי שמנקז את כיס השתן בעת הניתוח יוצא לרוב עוד בחדר הניתוח. השתנה לאחר הניתוח עלולה להיות כרוכה באי-נעימות וצריבה שיחלפו כעבור יום. לעיתים השתן יהיה ירוק ביום הניתוח בשל חומרים שונים בהם אנחנו משתמשים בניתוח. התופעה היא תקינה. באם אינך מצליחה להשתין לאחר הניתוח, הצוות ינטר את כמות השתן בכיס השתן שלך בעזרת מכשיר us ובאם מדובר בכמות שתן משמעותית ייתכן ויידרש ניקוז חד פעמי של שלפוחית השתן.
מהם היעדים שלך יום אחרי הניתוח?


מה היעדים שלך ליום-1 לאחר הניתוח ? -המשיכי בתרגילי הנשימה. -שבי בכסא בעצמך ואיכלי את ארוחת הבוקר. -התהלכי במסדרון המחלקה עם סיוע קל. -דרגת כאב פחותה מ 4/10. -אכילה רגילה. -לעיסת מסטיק במשך חצי שעה, שלוש פעמים ביום. אם את מחוברת עדיין לעירוי כלשהו, הוא ינותק בשלב זה. אם תזדקקי לזריקות למניעת קרישיות יתר בבית, צוות המחלקה ישמח ללמד אותך או מישהו מבני המשפחה כיצד להזריק.
לאחר שחרור - מהו איזון כאב מוצלח?


גם לאחר השחרור, ייתכן ותסבלי מכאב כלשהו למשך כמה שבועות. אנא הקפידי להשתמש בתרופות שנרשמו במידה ואת סובלת מכאב כלשהו מבלי לחכות להתגברות עוצמת הכאב. לאחר ניתוח בגישה זעיר פולשנית, מרבית המטופלות, לא נזקקות למשככי כאבים מקבוצת האופיאטיים (אוקסיקוד) ומסתדרות עם אקאמול ונוגדי דלקת כגון נורופן, אדביל וכד. בכל אופן, אם הכאב אינו מאוזן ע״י שימוש באקאמול, או תרופות נוגדות דלקת כגון נורופן ואת מוצאת עצמך משתמשת באוקסיקודון באופן רצוף מעבר ליום אחד, אנא התקשרי ודווחי לי. אם התרופות נוגדות הדלקת גורמות לך לצרבת או כאב מעל איזור הקיבה אנא הודיעי לי. בכל אופן, כאב שאינו מוקל ע״י שימוש במשככי הכאבים מצריך פניה למיון או יצירת קשר עימי.
תזונה מומלצת לאחר ניתוח?


בעיקרון, את יכולה לאכול הכל. הקפידי על תכולת חלבון גבוהה בכדי לשפר את תהליך ההחלמה (בשר, דגים, מוצרי חלב, קטניות מסויימות). אם את מתקשה באכילה, נסי לאכול ארוחות קטנות. ניתן גם לשלב חטיפי אנרגיה ומשקאות המכילים חלבון וערך קלורי רב כמו אנשור. אם את סובלת מבחילות והקאות, צרי עימי קשר מייד. אל תצרכי אלכוהול בעודך משתמשת במשככי כאב כלשהם.
התמודדות עם עצירות לאחר ניתוח?


השילוב של תרופות מקבוצת האופיאטים, מיעוט בשתיה לאחר הניתוח וירידה בתנועתיות המעי לאחר כל התערבות כירורגית עלולים לגרום לעצירות. הקפידי על שתיה מרובה. הקפידי על מזון עשיר בסיבים תזונתיים, פירות וירקות. פעילות גופנית סדירה בעצימות נמוכה יכולה מאוד להועיל (15 דק הליכה ביום). השתמשי במרככי צואה כפי שארשום לך. (אבילק וכד).
ומה עם צלקות לאחר הניתוח?


צלקות לאחר הניתוח, ככל הנראה תמצאי על בטנך מספר חתכים קטנים מכוסים סרט דביק (Steri-Strips). אל תסירי את הסרט הדביק בשבועיים הראשונים לאחר הניתוח, אלא אם ירד מעצמו. התפרים בצלקות הניתוח הם תפרים מתמוססים כך שאין צורך להסירם. אדמומיות מעטה ואי נוחות מסויימת הם תקינים למשך 1-2 שבועות. את יכולה להתקלח (מקלחת ולא אמבטיה) מבלי לשפשף את איזורי הצלקות. במידה ומופיע אודם משמעותי, חום מקומי בסמוך לצלקות או הפרשות בכמות גדולה אנא הודיעי לי במהרה.
האם דמם ולדני לאחר ניתוח תקין?


דמם ולדני והפרשות היא תופעה תקינה לרוב עד כשבועיים לאחר הניתוח ובחלק מהחולות לעיתים עד שישה שבועות בזמן תהליך ספיגת התפר בכיפת הנרתיק. במקרים של דמם טרי בכמות וסתית, הפרשה בכמות גדולה עם ריח רע התקשרי להתייעץ.אל תרחצי את פנים הנרתיק בלחץ מים. הדבר עלול להעלות את הסיכון לזיהום. אל תשתמשי בטמפונים.
פעילות גופנית מומלצת לאחר שחרור?


המשיכי ללכת מספר פעמים ביום תוך כדי עליה במרחק עד הגעה למרחק שהלכת לפני הניתוח. אל תרימי משקל של מעבר ל- 2 ק״ג במשך 4 שבועות לאחר הניתוח. אל תנהגי תחת השפעת אופיאטים ובמשך שבועיים לאחר הניתוח.
האם ניתן לקיים יחסי מין לאחר הניתוח?


הימנעי מיחסי מין הכוללים חדירה במשך 6-8 שבועות.
האם עליי ליטול תרופות למניעת קרישיות יתר?


לרוב, תצטרכי לקבל זריקה של תרופה למניעת קרישיות יתר ביום הראשון לאחר הניתוח. מכיוון שלרוב מדובר באבחנה של סרטן- גורם סיכון לקרישיות יתר, המהווה סכנת חיים, במרבית המקרים תזדקקי להזריק לעצמך תרופה במינון מונע לקרישיות יתר למשך 28 ימים.
האם בעקבות הניתוח אני במנופאוזה?


כאשר השחלות מוסרות לפני גיל הבלות, תיתכן ירידה חדה ברמת ההורמונים בדם המיוצרים באופן תקין בשחלות. התסמינים העיקריים יהיו: -גלי חום, הזעות לילה. -יובש נרתיקי. -שינויי מצב רוח. -ירידה משמעותית בחשק המיני. -הפרעה בשינה. במקרים אלו, התייעצי עימנו בפגישת המעקב על מנת שנוכל להתאים את הטיפול הנכון עבורך.
מתי ליצור קשר עם הרופא המנתח?


או להגיע לחדר המיון? כאשר יש : -אודם, חום מקומי. -כאב או הפרשה בכמות גדולה מהצלקת הניתוחית. -חום של מעל 38 מעלות צלזיוס. -דמם לדני טרי, דמם מוגבר, הפרשה בכמות גדולה או הפרשה בעלת ריח רע. -בחילות והקאות. -כאב לא נשלט בשימוש במשככי הכאב שניתנו. -תכיפות במתן שתן, צריבה או כאב.

למידע נוסף בנושא בשפה האנגלית, היכנסי  לאתר של המרכז הרפואי מקגיל, מונטריאול. 

​For more information in English, please follow the link to the McGill University Health Centere Patient education Office